Read Vanem by Christopher Paolini Free Online


Ebook Vanem by Christopher Paolini read! Book Title: Vanem
The size of the: 328 KB
Edition: Kirjastus Pegasus OÜ
Date of issue: April 21st 2011
ISBN: No data
The author of the book: Christopher Paolini
Language: English
Format files: PDF
ISBN 13: No data

Read full description of the books Vanem:

Üks poiss
Kaks lohet
Maailm täis uusi seiklusi
Pimedus katab maa… Kurjus valitseb… Kättemaksu aeg on käes.
Eragon ja tema lohe Saphira said jagu Vari Durzast. Tänu neile võitsid vardjad ja päkapikud lahingu Farthen Dûris. Kuid endiselt valitseb Impeeriumi õel kuningas Galbatorix, kes on hävitanud Ratsanikud ja sihiks võtnud kogu Alagaësia alistamise.
Eragon rändab haldjate riiki Ellesmérasse, et võlukunstis ja mõõgavõitluses, Ratsanikule elutähtsates oskustes, veelgi vilunumaks saada. Ent kaos ja reetmine varitsevad igal sammul ja Eragon pole kindel, keda ta võib usaldada.
Samal ajal peab tema nõbu Roran koduses Carvahallis oma lahingut - lahingut, mis asetab nii tema kui Eragoni veel suuremasse ohtu.
Kas kuningas ja tema käsilased suudavad vastupanu lämmatada?
Pärandi seeria teises raamatus jätkuvad Eragoni ja Saphira seiklused.

Read Ebooks by Christopher PaoliniRead information about the author

Ebook Vanem read Online! Christopher Paolini was born on November 17, 1983 in Southern California. He has lived most of his life in Paradise Valley, Montana with his parents and younger sister, Angela. The tall, jagged Beartooth Mountains rise on one side of Paradise Valley. Snowcapped most of the year, they inspired the fantastic scenery in the Inheritance Cycle.

Christopher is grateful to all his readers. He is especially heartened to hear that his books have inspired young people to read and to write stories of their own. Although Christopher will one day return to Alagaësia, he is currently working on a science fiction novel. Visit Paolini.net for the latest news about this project and connect with other fans at Shurtugal.com, his Facebook page and Twitter profile.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Vanem
Read EBOOK Vanem by Christopher Paolini Online free

Download Vanem PDF: vanem.pdf Vanem PDF