Read Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik by John Gribbin Free Online


Ebook Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik by John Gribbin read! Book Title: Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik
The size of the: 556 KB
Edition: Metis Kitap
Date of issue: 2010
ISBN: 9753425198
The author of the book: John Gribbin
Language: English
Format files: PDF
ISBN 13: 9789753425198

Read full description of the books Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik:

Çok başarılı bir bilim yazarı John Gribbin: Kuantum kuramının şaşırtıcı tuhaflığını hayatımıza sokuyor, düşünülebilir hale getiriyor. Gündelik dünyadan analojilere başvuruyor, ama aynı zamanda bu analojilerin atomaltı dünyadaki yetersizliğine, hatta yanıltıcılığına dikkat çekiyor. Örneğin okullarda hâlâ öğretilen Bohr atom modelinin kafamıza kazıdığı elektron yörüngeleri gibi "resimler"den kurtarmaya çalışıyor zihinlerimizi. Kuantumun öyküsüne ışığın hem parçacık hem de dalga olduğunun keşfedildiği 20. yüzyılın ilk yıllarından başlayan yazar, elektronların da aynı özelliğe sahip olduğunun ne tür önyargılara karşı, nasıl bir mücadeleyle keşfedildiğini, yaygın kabul gören Kopenhag yorumunu ve bilimkurguya da ilham vermiş "Paralel Evrenler" yorumunu anlaşılır bir dille anlatıyor.

Kitap zihin açıcı bir bilim tarihi çalışması olarak da okunabilir: Bir yandan kuramın çeşitli aşamalarında kafaları fena halde karışan, takdir görmedikleri için hayata küsen bilim adamlarının insani öyküleri var kitapta. Diğer yandan, bilimin düz bir çizgide ilerlemediği, yerleşik düşüncelerin bazen gerçekliği anlamayı ne kadar önleyebilmiş olduğu da örneklerle sergileniyor. Bu kitabın Türkçe'de kuantum fiziği hakkında yayımlanmış en derli toplu kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gribbin de şunu diyor kitabı için:

"Burada öyle 'doğu gizemciliği', kaşık bükme ya da Duyu Ötesi Algı türünden şeyler aramayın. Burada kuantum mekaniğinin gerçek öyküsünü, bütün kurmaca eserlerden çok daha garip olan o gerçeği arayın. Bilim böyle bir şeydir başkalarının felsefe eskilerini kuşanmaya hiç ihtiyacı yoktur, çünkü kendisi zaten bir sürü haz, gizem ve sürprizle doludur."

Read Ebooks by John GribbinRead information about the author

Ebook Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik read Online! John R. Gribbin is a British science writer, an astrophysicist, and a visiting fellow in astronomy at the University of Sussex. The topical range of his prolific writings includes quantum physics, biographies of famous scientists, human evolution, the origins of the universe, climate change and global warming. His also writes science fiction.

John Gribbin graduated with his bachelor's degree in physics from the University of Sussex in 1966. Gribbin then earned his master of science (M.Sc.) degree in astronomy in 1967, also from the Univ. of Sussex, and he earned his Ph.D. in astrophysics from the University of Cambridge (1971).

In 1968, Gribbin worked as one of Fred Hoyle's research students at the Institute of Theoretical Astronomy, and wrote a number of stories for New Scientist about the Institute's research and what were eventually discovered to be pulsars.

In 1974, Gribbin published, along with Stephen Plagemann, a book titled The Jupiter Effect, that predicted that the alignment of the planets in quadrant on one side of the Sun on March 10, 1982 would cause gravitational effects that would trigger earthquakes in the San Andreas fault, possibly wiping out Los Angeles and its suburbs. Gribbin repudiated The Jupiter Effect in the July 17, 1980, issue of New Scientist magazine in which he stated that he had been "too clever by half".

In 1984, Gribbin published In Search of Schrodinger's Cat: Quantum Physics and Reality, the book that he is best known for, which continues to sell well 28 years after publication. It has been described as among the best of the first wave of physics popularisations preceding Stephen Hawking's multi-million-selling A Brief History of Time. Gribbin's book has been cited as an example of how to revive an interest in the study of mathematics.

In 2006, Gribbin took part in a BBC radio 4 broadcast as an "expert witness". Presenter Matthew Parris discussed with Professor Kathy Sykes and Gribbin whether Einstein "really was a 'crazy genius' ".

At the 2009 World Conference of Science Journalists, the Association of British Science Writers presented Gribbin with their Lifetime Achievement award.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik
Read EBOOK Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik by John Gribbin Online free

Download Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik PDF: schrdingerin-kedisinin-peinde-kuantum-fizii-ve-gereklik.pdf Schrödinger’in Kedisinin Peşinde: Kuantum Fiziği ve Gerçeklik PDF