Read Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri by Başar Başarır Free Online


Ebook Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri by Başar Başarır read! Book Title: Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri
The size of the: 577 KB
Edition: Doğan Kitap
Date of issue: 2003
ISBN: No data
The author of the book: Başar Başarır
Language: English
Format files: PDF
ISBN 13: No data

Read full description of the books Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri:

Bazen geçmişten, mümkünse gelecekten beklenmektedir o günler. Lisanla ve insanla derdi vardır yazarın. Her ikisini de kazmakta, karıştırmakta, arayıp bulmakta, bulamayınca da bildiğini okumaktadır:
"Köprü böyle bir yer işte. İki ayrı yönden gelip ortasında buluştular. Bir çift sözle konuştular havayı, suyu, hayatı; bir de geri kalanı. İnatçı iki keçi değildiler, ne de kurt-kuzucuk masalı. Ama gitmeyince ısrarlı kış, gelmeyince uyuz bahar, çareleri tükendi. İki ayrı yakadan sulara kavuştular. Saadetinde değilse de hayatın, sadedinde buluştular. Bu sahnenin sonunda kerevet size kaldı."

Read Ebooks by Başar BaşarırRead information about the author

Ebook Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri read Online! Başar Başarır was born in İstanbul in 1970. After a high school where the language of education was German, he went on to a university where the language of education was English. He got his MA in International Communications from City University, London in 1997.

Başarır published his first collection of stories while at Boğaziçi University, where he was still working on his Mechanical Engineering degree. With several other short story collections that followed, Başarır secured his position in the Turkish literary scene and went on to receive both of the two most important short story prizes in Turkey (2004 Sait Faik Short Story Prize with Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri, and 2014 Yunus Nadi Short Story Prize with Teklifinizle İlgilenmiyorum).

He has ten short story collections published by various publishing houses; and his first novel Sibop just came out in January 2017.

As a member of a Turkish family with roots in the Greek Islands, Başar Başarır is nowadays working on his next novel about the complicated range of relations between Turkey and Greece, from warm camaraderie to deep conflicts.


Books:
Sibop (novel, 2017, Can Yayinlari)
Havaalaninda Satilmayan Kitaplar (stories, a collection, 2015, Can Yayinlari)
Bize Umut Geret (stories, a collection, 2014, Can Yayinlari)
Teklifinizle İlgilenmiyorum (stories, 2013, Can Yayinlari)
Duzenboz (stories, 2012, Genis Kitaplik)
Bozuk Para 1 Lira, Yıllar Sonra Geri Dönen Sevgili (history, 2005, Dogan Kitap)
Çıktığınız Hevesle İniniz (stories, 2004, Dogan Kitap)
Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri (stories, 2003, Dogan Kitap)
Nedir Hayat (stories, 2000, Dost)
Eski Şehrin Ayazı (stories, 1996, Era)
Kent Kitabı (stories, 1992, Armoni)


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri
Read EBOOK Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri by Başar Başarır Online free

Download Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri PDF: getirin-o-gnleri-yakalm-bu-ykleri.pdf Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri PDF