Read Jurnal: 1966-83 by Cemil Meriç Free Online


Ebook Jurnal: 1966-83 by Cemil Meriç read! Book Title: Jurnal: 1966-83
The size of the: 7.29 MB
Edition: İletişim Yayınları
Date of issue: April 2003
ISBN: No data
The author of the book: Cemil Meriç
Language: English
Format files: PDF
ISBN 13: No data

Read full description of the books Jurnal: 1966-83:

Cemil Meriç senden hiç haz etmiyorum. Nedenlerini sıralayacağım.
Jurnal’e büyük hevesle başladım. Çok övgüler okumuştum ama sonuç: Kocaman bir hayal kırıklığı.
Lamia Hanım’a mektuplarla başlıyor kitap. Ortalara kadar cıvık cıvık aşk muhabbetleri var. Bir insan neden özel mektuplarını kitap yapar çok ilginç geldi bana. Yanlış anlamadıysam bunları yazarken zaten evliymiş. Ama buraya bir yanılma payı bırakıyorum.
Bu mektuplar sizi kusacak hale getirdiğinde şöyle bir geri dönüp kitaba bakıyorsunuz. Sürekli yabancılardan örnekler, ağlak bir aşk edebiyatı. Cüretkar kelimeler. ‘’Muhammed , Haticekübra ile geçirdiği yılların acısını torunu yaşındaki Ayşe’nin kollarında çıkardı’’ diye bir tabir var. Ben rahatsız oldum açıkçası. Yahu Sezgi yobaz mısın denilebilir şöyle söyleyeyim bu lafları söyleyen bir insan neden Erbakan’a, Necip Fazıl’a yağ çekerek mektup yazar? Ne çelişki Ya Rabbi!
Herkese ayrı ayrı mektuplar yazmış yağ çekmiş kısacası. Yani bir kitabı Türkeş’e, Mısıroğlu’na ordan Atilla İlhan’a, Demirel’e, Necip Fazıl’a… herkese, her cepheden insana yanaşmış. Sonra da yakınıyor ‘’Neden Atilla İlhan okunuyor da ben okunmuyorum?’’ diye. Bu yüzden. Hangi bayrağa selam durduğun belli olmadığından. Tarafsızlık namussuzluktur dedikten sonra bir taraf seçmemek… Ne bileyim…
Kitabın sonuna kadar yazar resmen ağlamış ve başkalarına saldırmış. Neden kitaplarım okunmuyordan girmiş, Ziya Gökalp kötü, Akçura iğrenç, İsmet Özel derslerimi anlamadı, şu iyi yazamıyor, bunun Fransızca’sı yok. Kendisine dönüp bakma zahmetine bile girmeden yukardan yukardan laflar. Bir de sürekli Cumhuriyet’e atıflar, beğenmemeler. Haspam sanırsın cephede savaşan kendisiydi. Böyle insanlara gerçekten tahammül edemiyorum.
Daha yazardım da neyse okuyacaklara sabır diliyorum. ^^

Read Ebooks by Cemil MeriçRead information about the author

Ebook Jurnal: 1966-83 read Online! Yazar ve mütercim. 12 Aralık 1916’da Hatay Reyhanlı’da doğdu. Ailesi Balkan Savaşı sırasında Yunanistan’dan göçmüştü. Fransız idaresindeki Hatay’da Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi’nde okudu. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, Tercüme kaleminde reis muavinliği yaptı.

1940’da İstanbul Üniversitesi’ne girip Fransız Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. 1941’den başlayarak İnsan, Yücel, Gün, Ayin Bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. 1942 ve 45 yılları arasında Elazığ lisesinde, 1952 ve 54 yılları arasında ise İstanbul`da Fransızca öğretmeni olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul üniversitesi Edebiyat fakültesinde yabancı diller okutmanlığı görevinde bulundu, Sosyoloji bölümünde dersler verdi. Mükemmel düzeyde Fransızca okuyup yazan Meriç, İngilizceyi anlıyor, Arapçayı, kendi ifadesiyle, “söküyor”du.

1955’de gözlerindeki miyobunun artması sonucu görmez oldu, ama olağan üstü çalışma ve üretme temposu düşmedi. Talebelerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 yılında İstanbul üniversitesinden emekli oldu ve yıllarının birikimini ardarda kitaplaştırmaya girişti. 1984’te, önce beyin kanaması, ardından felç geçirdi, 13 Haziran 1987’de vefat etti.

Cemil Meriç`in ilk yazısı Hatay`da Yeni Gün Gazetesi`nde çıktı (1928). Sonra Yirminci Asır, Yeni İnsan, Türk Edebiyatı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş ve Edebiyat dergilerinde yazılar yazdı. Hisar dergisinde “Fildisi Kuleden” başlığıyla sürekli denemeler yazdı. Meriç, gençlik yıllarında Fransızcadan tercümeye başladı. Hanore de Balzac ve Victor Hugo`dan yaptığı tercümelerle kuvvetli bir mütercim olduğunu gösterdi. Bati medeniyetinin temelini araştırdı. Dil meseleleri üzerinde önemle durdu. Dilin, bir milletin özü olduğunu savundu ve sansüre, anarşik edebiyata şiddetle çattı.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Jurnal: 1966-83
Read EBOOK Jurnal: 1966-83 by Cemil Meriç Online free

Download Jurnal: 1966-83 PDF: jurnal-1966-83.pdf Jurnal: 1966-83 PDF