Read Yakındaki Uzak by Rebecca Solnit Free Online


Ebook Yakındaki Uzak by Rebecca Solnit read! Book Title: Yakındaki Uzak
The size of the: 755 KB
Edition: Encore Yayınları
Date of issue: January 5th 2015
ISBN: No data
The author of the book: Rebecca Solnit
Language: English
Format files: PDF
ISBN 13: No data

Read full description of the books Yakındaki Uzak:

Armağanlar farklı yollardan, farklı kılıklarda gelebilir. Amerikalı yazar Rebecca Solnit, bir yaz günü, üç kasa dolusu kayısıyla kalakalıyor. Alzheimer hastası annesinin artık yaşamadığı evinin bahçesindeki ağacın son hasadı bu kayısılar. Bir armağan, bir miras, bir hafıza belki de. Bu mirası ve hafızayı muhafaza etmenin yollarını okuruyla birlikte arıyor Solnit. Çıktığı bu yolda da pek çok durak var. Hastalıklar, ölümler, doğumlar; en önemlisi de masallar ve edebiyat. Frankenstein’ın yaratıcısı Mary Shelley’den Marquis de Sade’a gönderiyor okurunu; bununla da kalmıyor Karlar Kraliçesi’nin yolculuğuna çıkarıyor veİzlanda’daki gerçek yaşam öykülerine sokuyor. Kayısıların vesile olduğu bu yolculuğun/yolun ortasında bir düğüm atsa da Solnit, geri sarıp en başa, kayısılara çağırıyor bizi, usulca ve hiç sıkmadan.Yaşlı insanlarda sıkça görüldüğü gibi, annem eşyalarını kaybettiğine değil, bunların çalındığına inanıyordu: ütüler, cüzdanlar, anahtarlar, çamaşırlar, para. Ve en çok da gerçek problemlerini saklamasına yardım eden bu hayali karakterlerden saklamaya kalktığı şeyleri kaybediyordu. Evi şehrin yirmi mil kuzeyindeki sevimli bir semtteydi ve başına hiçbir şey gelmiş değildi, yine de düş dünyası hırsızlar ve fırsatçılarla doluydu. Pencereden içeriyi inceleyen insanlardan korkup perdelerin çoğunu tamamen kapalı tutuyordu ve pırıltılar saçan mavi ve altın sarısı bir temmuz günü bile lamba yakmak zorundaydı.Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit’in sınırsız hüner ve hayal gücünün yanı sıra olgun bir donanımla yazdığı bir anı, yolculuk ve edebiyat metni.

Read Ebooks by Rebecca SolnitRead information about the author

Ebook Yakındaki Uzak read Online! Rebecca Solnit is an American author who often writes on the environment, politics, place, and art. Her writing has appeared in numerous publications in print and online, including the Guardian newspaper and Harper's Magazine, where she is the first woman to regularly write the Easy Chair column founded in 1851. She is also a regular contributor to the political blog TomDispatch and to LitHub.

Solnit has received two NEA fellowships for Literature, a Guggenheim Fellowship, a Lannan literary fellowship, and a 2004 Wired Rave Award for writing on the effects of technology on the arts and humanities. In 2010 Utne Reader magazine named Solnit as one of the "25 Visionaries Who Are Changing Your World". Her The Faraway Nearby (2013) was nominated for a National Book Award, and shortlisted for the 2013 National Book Critics Circle Award.

For River of Shadows, Solnit was honored with the 2004 National Book Critics Circle Award in Criticism and the 2004 Sally Hacker Prize from the Society for the History of Technology, which honors exceptional scholarship that reaches beyond the academy toward a broad audience. Solnit was also awarded Harvard's Mark Lynton History Prize in 2004 for River of Shadows. In 2003, she received the prestigious Lannan Literary Award.

She grew up in San Francisco and enrolled in an alternative schooling program and earned a GED instead of a high school diploma. At 19 she left for France, then returned to finish her undergraduate studies at San Francisco State University. She then earned a master's in journalism from UC Berkeley in 1984.

She is credited with the concept behind the term "mansplaining."Ebooks PDF EpubAdd a comment to Yakındaki Uzak
Read EBOOK Yakındaki Uzak by Rebecca Solnit Online free

Download Yakındaki Uzak PDF: yakndaki-uzak.pdf Yakındaki Uzak PDF