Read Pan Pondělí by Garth Nix Free Online


Ebook Pan Pondělí by Garth Nix read! Book Title: Pan Pondělí
The size of the: 11.90 MB
Edition: Triton
Date of issue: 2005
ISBN: No data
The author of the book: Garth Nix
Language: English
Format files: PDF
ISBN 13: No data

Read full description of the books Pan Pondělí:

Artura Penhaligona zachrání před smrtí klíč ve tvaru hodinové ručičky. Společně s klíčem ale přichází epidemie vyvolaná prapodivnými tvory z jiné dimenze a Arturův vysněný svět se ocitá v nebezpečí. Cizinec jménem pan Pondělí, jeho pomstychtiví poslové se zakrvácenými křídly a armáda Uchvatitelů s psími hlavami se nezastaví před ničím, aby získali klíč nazpět, i kdyby to mělo znamenat smrt Artura a zkázu všeho kolem něj. Zoufalý Artur se vydává do tajuplného domu – domu, který vidí jen on sám. Musí rozkrýt tajemství klíče a objevit svůj skutečný osud.

Read Ebooks by Garth NixRead information about the author

Ebook Pan Pondělí read Online! Garth Nix was born in 1963 in Melbourne, Australia, to the sound of the Salvation Army band outside playing 'Hail the Conquering Hero Comes' or possibly 'Roll Out the Barrel'. Garth left Melbourne at an early age for Canberra (the federal capital) and stayed there till he was nineteen, when he left to drive around the UK in a beat-up Austin with a boot full of books and a Silver-Reed typewriter.

Despite a wheel literally falling off the Austin, Garth survived to return to Australia and study at the University of Canberra. After finishing his degree in 1986 he worked in a bookshop, then as a book publicist, a publisher's sales representative, and editor. Along the way he was also a part-time soldier in the Australian Army Reserve, serving in an Assault Pioneer platoon for four years. Garth left publishing to work as a public relations and marketing consultant from 1994-1997, till he became a full-time writer in 1998. He did that for a year before joining Curtis Brown Australia as a part-time literary agent in 1999. In January 2002 Garth went back to dedicated writer again, despite his belief that full-time writing explains the strange behaviour of many authors.

He now lives in Sydney with his wife, two sons and lots of books.Ebooks PDF EpubAdd a comment to Pan Pondělí
Read EBOOK Pan Pondělí by Garth Nix Online free

Download Pan Pondělí PDF: pan-pondl.pdf Pan Pondělí PDF